Lepszy aparat kompaktowy czy lustrzanka?

kompaktowyWybór odpowiedniego aparatu może być wyzwaniem. Patrząc na półki sklepowe można dostać bólu głowy, gdyż w sklepach znajdziemy ogromny wybór różnorakich aparatów, czy to kompaktów, czy lustrzanek. Nie znając się na fotografii  ciężko nam będzie wybrać aparat odpowiedni dla siebie, dlatego warto jest zwrócić uwagę na kilka parametrów, które pozwolą nam dokonać dobrego wyboru.
Wiele osób zastanawia się czy lepiej kupić aparat kompaktowy czy lustrzankę. Jeśli mam już jako takie pojęcie i fotografii i potrafimy robić niezłe zdjęcia możemy spróbować fotografowania lustrzanką. Ale uwaga, jeśli mamy do wyboru lustrzankę cyfrową z obiektywem w zestawie, i aparat kompaktowy, to lepiej jest wybrać aparat kompaktowy. Dlaczego? Otóż większość obiektywów dodawana przez producentów do zestawów  nie jest najwyższej jakości. Często zwykłe kompakty dorównują niejednej lustrzance. I to nie tylko pod względem funkcjonalności, ale i ceny. I choć lustrzanka brzmi bardziej profesjonalnie, to jest to też większy wydatek. Bo często do samego aparatu musimy dokupić dodatkowe akcesoria, takie jak statyw, lampa błyskowa, kable, dodatkowy akumulator czy karta pamięci, a te potrafią kosztować niemałe pieniądze. Aparat kompaktowy z pewnością jest lepszy od lustrzanki z powodu swoich małych rozmiarów oraz niedużej wagi. Można go zabrać wszędzie, robić szybkie zdjęcia, nagrywać filmy, trzymać w kieszeni. Z lustrzanką już takiej wygody nie ma. Potrzebne sa do niej różne akcesoria, poza tym jest ciężka i wymaga odpowiedniego ustawienia.
Nie zmienia to jednak faktu, że zdjęcia robione lustrzanką będą ostrzejsze, niż te wykonywane zwykłym aparatem kompaktowym. Poza tym w dobrej lustrzance zmniejsza się liczba szumów, a sama prędkość migawki jest większa niż w aparacie kompaktowym. jeśli jednak zdecydujemy się na zakup aparatu kompaktowego, warto zadbać o to, aby miał super zoom, co najmniej 7 krotny. Dzięki temu jakość wykonywanych przez nas zdjęć będzie lepsza. Warto też sprawdzić, jak wygląda manualne ustawianie ekspozycji, odpowiednie ustawienie niektórych parametrów pozwoli nam wykonywać zdjęcia porównywalne do zdjęć robionych lustrzanką. Dla tych, którzy zajmują się fotografowaniem profesjonalnie, lepsza będzie lustrzanka, która pozwoli na robienie lepszej jakości zdjęć i da nam więcej możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>